Pobytový doléčovací program

Nabízíme v Brně komplexní doléčování lidem se závislostí na alkoholu, kteří absolvují režimovou protialkoholní léčbu a chtějí na sobě dále pracovat. Náš program slouží k podpoře dlouhodobé abstinence a také k úspěšnému zvládnutí případného relapsu.

Obecné informace

Pobytový doléčovací program je určen pro lidi starší 18ti let. Podmínkou je minimálně tříměsíční režimová protialkoholní léčba a nástup k nám v den ukončení léčby. Smlouva se uzavírá na 8 měsíců
s možností prodloužení až na 2 roky.

Doléčování zahrnuje terapeutický program a chráněné bydlení. Příspěvek klienta činí 125 Kč na den.

Součástí terapeutického programu je individuální a skupinová terapie, řešení sociálních záležitostí (hledání práce, dluhy, exekuce, soudy), docházení do zaměstnání, účast na setkáních Anonymních alkoholiků a volnočasové aktivity. Klientovi v procesu doléčování pomáhají terapeuti - psychologové a sociální pracovníci. Doléčování je dobrovolným rozhodnutím klienta; podmíkou je motivace, ochota na sobě pracovat a aktivně se zapojovat do programu.

 

Informace pro zájemce: Vyplňte si Žádost o přijetí a napište životopis (podle vzoru zde), oboje nám pošlete poštou, nebo e-mailem. Po obdržení dokumentů Vás telefonicky zkontaktujeme. Pro případné další informace můžete napsat e-mail, SMS, nebo zavolat.

 

Kontakt pro zájemce:

Mgr. Jana Kořínková
774 421 206
korinkova@lotos-brno.cz

 

Jsme službou následné péče certifikovanou Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP).

Pro muže

Byty na půl cesty pro muže zahájily provoz v květnu 2004. V síti sociálních služeb jsou registrované jako služba následné péče – pobytová.
Samotné byty se nachází v blízkosti centra Brna ve čtvrtém patře bez výtahu. Mají výhodnou polohu z hlediska pěší dostupnosti dostředu města, dosahu městské hromadné dopravy a služeb
v blízkém okolí. Jedná se o dva mezonetové byty pro 14 mužů. Dispozice každého bytu jsou dva dvojlůžkové pokoje a jeden třílůžkový, dále společné prostory, a to velký obývací pokoj spojený s kuchyní, dvě koupelny a předsíň. Pokoje jsou vybaveny postelemi (možnost zapůjčení lůžkovin), nočními stolky a skříněmi. Kuchyně má základní vybavení, v koupelně je k dispozici pračka. Dále mohou klienti využít ve společných prostorách televizi a počítač, který je připojený k internetu.

Program je rozdělen do tři fází. Klient postupně prochází všemi třemi fázemi. Každá fáze má stanovenou délku trvání a svůj cíl. Pro každou fázi je též vymezen rozsah práv a povinností v rámci komunity, stejně tak režim vycházek, nocí strávených mimo chráněné bydlení a dechová zkouška. Úvodní dvě fáze jsou rozvrženy do období maximálěn 8 měsíců, během kterých klient v rámci individuální a skupinové terapie pracuje na svých osobních tématech, týkajících se zvládání závislosti, a zároveň si vytváří stabilitu v sociální oblasti.
Další součást programu tvoří setkání všech klientů – tzv. „parlament“, tematické skupiny zaměřené na prevenci relapsu, volnočasové aktivity realizované pracovníky organizace a návštěvy setkání Anonymních alkoholiků.

Pro klienty, kteří se rozhodli pro dlouhodobější doléčování, je možné po splnění podmínek smlouvu prodloužit až na dva roky. Tím přestoupí do 3. fáze, ve které se zaměřují na terapeutickou práci na své závislosti a dalších tématech. Dále se věnují seberozvoji, osobnostnímu růstu a sociálnímu ukotvení, což vede k soběstačnému střízlivému životu.
Celý program postupně směřuje k přebírání odpovědnost za svůj život a klienty vede k samostatnému fungování plnohodnotnému životu.

 

Příběhy klientů

Pro ženy

Byt na půl cesty pro ženy se nachází v blízkosti centra Brna. Je součástí klasické domovní zástavby a navenek se neliší od ostatních bytů v okolí, což našim klientkám zajišťuje anonymitu bydlení a včleňuje je do běžného života ve městě. V bytě jsou dva velké třílůžkové pokoje, celková kapacita je tedy pro šest klientek. Dále klientky společně využívají prostorný obývací pokoj, kuchyni, koupelnu a balkón. Byt je vybavený vším potřebným (nábytek, lůžkoviny, kuchyňské vybavení, pračka...), v obývacím pokoji je k dispozici televize a počítač s připojením k internetu.

Program je rozdělen do tří fází. První dvě fáze trvají maximálně 8 měsíců a slouží k základní stabilizaci v sociální oblasti,  nalezení zaměstnání, upevnění abstinence a zvládání závislosti. Každá fáze má svá pravidla ohledně plnění programu a možnosti večerních vycházek či nocí mimo byt. Kontrola abstinence je každodenní. Při prodloužení smlouvy na dva roky následuje třetí fáze s volnějším režimem a namátkovou kontrolou abstinence, která předpokládá vyšší samostatnost a zodpovědnost klientky, její motivaci k dlouhodobější terapeutické práci na svých osobních tématech a pokračující aktivní účast v programu.

Doléčovací program tvoří skupinová a individuální terapie, tematické skupiny věnované závislosti, volnočasové aktivity a účast na setkáních Anonymních alkoholiků. Součástí programu je docházka do zaměstnání a řešení vlastní sociální situace (zmapování a splácení dluhů, hospodaření s financemi).

Doléčování je dalším důležitým krokem po ukončení protialkoholní léčby, který umožňuje klientce se stabilizovat v chráněném prostředí a začít řešit svou životní situaci za podpory terapeutů i ostatních klientek s podobnými problémy. Je přípravou na samostatný plnohodnotný život bez alkoholu.

Kontaktní osoba
Mgr. Kristýna Krajňáková